fbpiksel

Kategorie

Producenci

Poradnik ceramiczny: wady i zalety mozaiki

Opublikowano : 2017-07-07 14:41:04
Kategoria Płytki ceramiczne

Poradnik ceramiczny: wady i zalety mozaiki

Wyroby ceramiczne znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie w każdym domu - mogą stanowić zarówno element dekoracyjny, jak i czysto funkcjonalny. Jednym z ciekawszych materiałów ceramicznych jest mozaika. Fragmenty ceramiki stosowane jako dekoracja ścian i podłóg od najstarszych czasów pozostają niezmiennym symbolem elegancji, na dając jednocześnie naszemu mieszkaniu modernistyczny sznyt. Warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, jakie są jej plusy, a jakie minusy tego typu dekoracji, aby dokonać rozsądnego wyboru przed zakupieniem płytek w naszym sklepie.

Przede wszystkim urozmaicenie

Najwspanialszą cechą mozaiki jest to, że nie jest nudna. Klasyczne płytki można zamówić w różnych kolorach i układać na podłodze bądź ścianie w rozmaite wzory, które mają odzwierciedlać naszą osobowość lub klimat mieszkania. Niektórzy producenci sprzedają płytki, które są specjalnie tłuczone i w rezultacie wyglądają niezwykle różnorodnie, chociaż zachowują podobny kształt oraz kolor.

Właśnie ten brak monotonni pry mozaikach sprawia, że nie ma problemu z ich dopasowaniem do bardziej klasycznych płytek podłogowych – pasują do większości wzorów oraz kolorów. Śmiało można więc mozaiką otoczyć np. okna, lustra albo wytyczone powierzchnie. Najczęściej mozaiki jednak stosuje się w łazienkach lub właśnie przy obkładaniu konkretnych rzeczy, jak np. kominki.

Czasami odpowiednie ułożenie mozaiki może łazienkę optycznie zwiększyć, zmniejszyć lub zaakcentować pewne jej elementy. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju płytek jest też to, że pasują do każdego kształtu powierzchni. Jeśli zamarzyły się nam w łazience czy na tarasie kolumny, z mozaiką nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek estetycznych, zwłaszcza że nie traci ona koloru nawet pod wpływem pary wodnej. Mozaika szklana może jednak łatwo się zarysowywać – jak każdy rodzaj płytki podłogowej zresztą.

Dopasuj ceramikę do pomieszczena

Na uwadze zatem trzeba mieć ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– tak samo jak w przypadku wyboru większości rodzajów płytek – jak często będzie użytkowane dane pomieszczenie i w jakich warunkach. Jeśli chodzi o łazienkę i okolice wanny czy prysznica, zapewne będzie tam dużo wody – dlatego warto wybrać do tych miejsc mozaikę kładzioną na folii lub papierze, a także zadbać o przyklejenie odpowiednim rodzajem zaprawy, która zagwarantuje stałość położonego materiału. Idealnym rodzajem mozaiki na podłogę w łazience będzie szklana – ma ona najmniejszą nasiąkliwość pośród wszystkich. Inną kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo – warto zaopatrzyć się w płytki, które mają antypoślizgową powierzchnię. Jeśli zakupimy gładko wykończone mozaiki, nie będą się one nadawały do kładzenia na podłodze – są one zbyt śliskie.

Mozaika przydaje się także do szybkiej odnowy starego pokoju. Czasami zniszczone i dawno nieremontowane pomieszczenie można odnowić tanio, kupując parę plastrów kolorowej mozaiki. Następnie wystarczy nimi otoczyć np. kafle w łazience lub zastąpić nią odpadające elementy okładziny ściennej, aby stworzyć znacznie ładniejszą i ciekawszą kolorystycznie kompozycję przy minimalnym wysiłku.

Istotne jest jednak to, że mozaika nie jest wytwarzana w ten sam sposób, w który uzyskuje się tradycyjne płyty podłogowe – produkcja mozaiki to proces przede wszystkim rzemieślniczy, w związku z czym każda jej partia będzie wyglądała inaczej. Idzie to w parze z adekwatną ceną – ale i docenieniem profesjonalizmu. A jeśli dobrze zaplanujemy kładzenie płytek i wybierzemy rodzaj odpowiedni do warunków panujących w danym pomieszczeniu, nie będziemy rozczarowani efektem – mozaika z pewnością spełni swoje zadanie.

Podziel się

Dodaj komentarz

 (z http://)